Franz Kafka: Proměna a jiné povídky

Povídka Proměna od Franze Kafky se zabývá přeměnou mladého muže na hmyz, kterému se rázem změnil život. Rodina má i nadále lidskou podobu, ale schopnost empatie a porozumění však postupem času zcela vytrácí. Svého syna tak brzy považují jen a pouze obtěžující hmyz. Kniha byla vydána v klasické tištěné podobě i jako komiks. Můžete si ji zakoupit online na tomto odkaze.

Hlavní protagonisté

Samsa Řehoř – Jednoho dne se probouzí s podobou brouka , této skutečnosti čelí překvapivě s nadhledem a lehce, za to jeho rodina se s realitou nemůže zcela smířit. Vždy se staral o zabezpečení rodiny on sám, nyní je to na ostatních. Markéta – sestra Řehoře, která bratrovu proměnu bere ze začátku velmi dobře, nakonec jej však začne nenávidět Rodiče – přeměnu ve hmyz svého syna berou záporně, nenávist se vkrade také do jejich vztahu k Řehořovi

Rozbor děje

Příběh se začíná psát v den, kdy se Řehoř probouzí do nového dne s podobou brouka. První myšlenkou, která se mu usadí v hlavě je, jak se co nejrychleji dostat do práce a znovu se zapojit do pracovního procesu. On sám měl na starosti finanční prostředky pro chod rodiny. Jedině Markétka má snahu se o svého bratra starat, nutí ji k tomu pocit, že Řehoř je jí i nadále rodinným členem. Všichni se musí pustit do práce, aby mohli přežít. Dokonce jsou nuceni opustit nynější bydliště a nalézt si mnohem menší. Řehořova rodina nakonec dospěje k závěru, že Řehořova smrt bude pro všechny vysvobozením. Toto rozhodnutí přijde v okamžik, kdy Řehoř sám umírá.

Odkaz pro čtenáře

Autor poukazuje na jednání rodičů, kteří se v nezáviděníhodné situaci nedokázali postarat o syna, když on se o všechny staral sám až do posledního okamžiku.  

Publikováno: 06. 07. 2012

Kategorie: Beletrie | Čtenářský deník

Autor: Kamila Straková