Káva a cukrovka

Účinek kávy na cukrovku, tak, jak ho prezentují média, může být matoucí . Média mohou ve stejném týdnu prezentovat zdravotní benefity pití kávy, které může mít při cukrovce, a hned poté vyhlásit kávu jako nebezpečnou pro hladinu cukru v krvi. To však neznamená, že články jsou v rozporu. Zjednodušeně řečeno, káva obsahuje různé látky, z nichž některé mají příznivé účinky, zatímco jiné mohou být méně prospěšné pro naše zdraví. Například kofein, který může krátkodobě narušit inzulín.

Kofein a hladina cukru v krvi

Bylo prokázáno, že pravidelný, vysoký příjem kofeinu po dobu 4 týdnů zeslabuje citlivost na inzulín u lidí s cukrovkou 2. typu. Zatímco vědci našli vztah mezi vyšší spotřebou kávy a nižší citlivostí na inzulin, uznali, že rychlý přechod na více kávy může způsobit atypickou reakci těla.

Příznivé účinky konzumace kávy

Ukázalo se, že káva snižuje riziko následujících potíží:
  • Diabetes typu 2
  • Rakovina - jako je rakovina endometria a agresivní rakovina prostaty
  • Kardiovaskulární onemocnění
  • Mrtvice
  • Alzheimerova choroba
  • Parkinsonova choroba
Káva obsahuje polyfenoly, což jsou molekuly, které mají antioxidační vlastnosti, o nichž se všeobecně předpokládá, že pomáhají předcházet zánětlivým onemocněním, jako je diabetes typu 2, a antikarcinogenní vlastnosti. Káva obsahuje kromě polyfenolů také minerální hořčík a chrom. Vyšší příjem hořčíku je spojen s nižší mírou cukrovky 2. typu. Směs těchto živin může být užitečná pro zlepšení citlivosti na inzulín, což může pomoci vyrovnat opačné účinky kofeinu.

Káva jako prevence cukrovky

Káva a její vliv vznik diabetu typu 2, byla mnohokrát studována a naznačila výrazně nižší riziko vzniku cukrovky typu 2 u konzumentů kávy. Studie 40 000 účastníků z roku 2009 uvedla, že spotřeba 3 šálků čaje nebo kávy denně vede k 40% nižšímu riziku vzniku cukrovky 2. typu. Studie zdravotnických pracovníků v USA a Velké Británii, zveřejněná v roce 2014, ukázala, že ti, kteří zvýšili spotřebu kávy, zaznamenali v příštích 4 letech 11% snížení rizika diabetu 2. typu.

Káva bez kofeinu a krevní glukóza

Takže zatímco kofein může narušovat citlivost na inzulín, jiné vlastnosti v kávě mají opačný účinek. Věří se, že káva bez kofeinu může být tou nejlepší volbou pro lidi s diabetem. Vědci totiž zjistili, že bezkofeínová káva zahrnuje výhody, které má jinak negativní účinky (ty jsou právě spojeny s kofeinem).

Latte a sirupy v kávě

Lidé s diabetem musí k některým druhům kávy přistupovat opatrně. Káva s dochucovadli se stala v průběhu 21. století mnohem populárnější variantou kávy, ale mohla by být problematická pro lidi s diabetem nebo s rizikem cukrovky. Pokud trpíte cukrovkou nebo vám hrozí riziko, je vhodné snížit vystavení příliš velkému množství cukru. Chcete-li si čas od času vychutnat kávu, která je sirupy dochucená, vyberte si šálky menší velikosti a pijte pomalu, abyste lépe ocenili chuť, aniž byste výrazně zvýšili hladinu glukózy v krvi. Dalším moderním trendem v kávě je popularita latte, kávy s vysokým obsahem mléka. Při výběru kávy byste měli brát v úvahu počet kalorií v latte a množství uhlohydrátů v nich. Zatímco latte s nízkým obsahem cukrů a tuků, jinak nazývané skinny latte, se obvykle vyrábějí z odstředěného mléka, některé z nich mohou být slazena, což zvýší jejich kalorie. Mléko, plnotučné nebo odstředěné, má tendenci mít kolem 5 g sacharidů na 100 g. Běžné, neslazené skinny latte může obvykle obsahovat mezi 10 a 15 g sacharidů. zdroj: https://www.semena-marihuany.cz/cs/blog/802-proc-by-kava-mohla-byt-opakem-konopi- https://lazenskakava.cz/

Publikováno: 30. 04. 2020

Kategorie: Nezařazené

Autor: Kamila Straková