Utahovací klíče – jaké rozeznáváme typy

Klíč je vedle šroubováku jedním ze základních nástrojů využívaných prakticky ve všech obolech, které vyžadují aplikaci rozebíratelného spojovacího materiálu. Jeho pomocí jsou spoje nejen rozebírané, ale zároveň pomáhá vnášet do šroubu či matice nebo jejich vzájemného spolupůsobení odpovídající moment a předpjetí, které zajistí dostatečnou únosnost a životnost spoje. Utahovací klíče, zejména ty jednoduchého konceptu, se zpravidla pořizují v sadách různých velikostí, aby bylo možné je používat univerzálně na všechny velikosti šroubů.

Typy klíčů na utahování

Ve strojírenství a elektrotechnice se používá několik specifických typů klíčů, které se mezi sebou vzájemně liší především provedením a designem, a také aplikací. V tomto směru rozlišujeme klíče:
  • ploché
  • očkové
  • očkoploché
  • ráčnové
  • trubkové a nástrčné
  • nastavitelné
  • momentové
  • speciální

Ploché klíče

Ploché představují klasický dílenský nástroj, který obsahuje prakticky každý kutilský kufřík. Dodávají se v sadách po vícero velikostech, které odpovídají běžným průměrům šroubům se šestihrannou hlavou. Standardní ploché mají na každém konci utahovací hlavu jiné velikosti, která se na šroub aplikuje z boku, mohou být však řešeny také jako jednostranné nebo speciální.

Očkové klíče

Pro pevnější utahování se používají očkové klíče, které jsou opatřeny kruhovým otvorem pro nasazení na šroub či matici shora. Tyto kruhové výřezy (očka) mají na vnitřním obvodu zuby, které umožňují lepší uchycení spojovacího prvku. Konstrukčně se jedná o ploché šrouby opatřené jiným typem hlavy, obdobně jako ploché klíče mohou mít jinou velikost očka na každé straně, čímž se výrazně snižují nároky na zábor prostoru a univerzálnost sady klíčů.

Očkoploché klíče

Tento typ utahovacích klíčů kombinuje ploché a očkové klíče do jednoho koncepčního řešení – zpravidla je na jednom klíči umístěna plochá a očková hlava stejné velikosti.

Ráčnové klíče

Tento typ utahovacího klíče vypadá jako klíč očkový. V očku je však zabudován mechanismus s ozubením, které umožňuje při pohybu do jedné strany spoj utahovat a při pohybu do opačné strany přeskakujete zuby, takže k utahování je potřeba mnohem menší manévrovací prostor a práce s nimi je rychlejší.

Trubkové a nástrčné klíče

Trubkové nebo nástrčné klíče jsou určeny pro použití na spojích, kde není dostatečný prostor pro boční rotační pohyb běžného plochého, očkového nebo ráčnového klíče. Nástrčné klíče se nasazují shora, trubka či tělo klíče je opatřeno dutinou s úchytným designem (obvykle šestihran) a utahování se provádí pomocí dodatečného pákového systému, který se na klíč nasazuje.

Nastavitelné klíče

Nastavitelný klíč má pohyblivý prvek, který umožňuje nastavit otvor hlavy na přesný rozměr. Tento typ klíče je obvykle vybaven několika rozvornými polohami hlavy a využívá se v případě nestandardních nebo chybějících klíčů odpovídající velikosti. Klíče tohoto typu jsou opatřeny ergonomickou (a často) rukojetí.

Momentové a speciální klíče

Jak momentové, tak speciální klíče jsou určeny pro konkrétní aplikaci. Momentové klíče se využívají v případě, že je nutné do spoje vnést předpjetí, a tedy moment konkrétní hodnoty. Speciální klíče mívají specifickou úpravu hlavy, jež se využívá na konkrétní účely (např. klíč na převlečné matice).

Publikováno: 24. 11. 2020

Kategorie: Odborná literatura

Autor: Kamila Straková